03150, Україна, місто Київ

вул. Казимира Малевича, 86 П, офіс 211

profit.consul@gmail.com
firmprofit-consul
+38 (068) 958 56 23
+38 (044) 303 92 29
Показати меню
Ліцензія на будівництво

Ліцензія на будівництво

Що ж таке будівельна ліцензія (далі БЛ)? В першу чергу, це документ, який був виданий компетентним органом.

За допомогою цього документа ви є власником права, яке дозволяє виконувати роботи з метою створення різних об'єктів архітектури.

Під ліцензування потрапляють монтажні, будівельні роботи загального призначення, будівництво інженерної та транспортної інфраструктури.

Серед вищезазначених робіт з 2017 року повинні ліцензуватися тільки ті роботи, які здійснюються на об'єктах значної СС3 класу і на об'єктах середнього СС2 класу наслідків щодо відповідальності, якщо відбулася відмова у функціонуванні.

У Законі про регулювання містобудівної діяльності під класом відповідальності споруд, будівлі мають на увазі характеристику ступеня передбачуваної небезпеки для життя, здоров'я людей, які в постійному або періодичному вигляді знаходились на об'єкті або будуть знаходитись зовні об'єкта.

Також мається на увазі матеріальний збиток, соціальні втрати, що сталися після припинення експлуатації або має місце втрата цілісності об'єкта.

Щоб оформити БЛ заради роботи на об'єктах СС2, СС3, необхідний попередній досвід в будівельній діяльності на тих об'єктах, де був менший клас наслідків: щоб оформити всю ту ж ліцензію для виконання роботи на об'єктах СС2, необхідно підтвердити здійснення роботи на не менше, ніж трьох об'єктах з класом СС1; щоб оформити ліцензію для здійснення роботи на об'єктах СС3, належним чином необхідно підтвердити раніше здійснені роботи на об'єктах класу СС3, підтвердивши раніше здійснені роботи на не менше, ніж трьох об'єктах СС2 або не менше, ніж на п'яти об'єктах класу СС1; щоб оформити ліцензію для роботи на об'єктах СС2, необхідно надати підтвердження здійснених робіт на не менше, ніж трьох об'єктах класу СС1; щоб оформити ліцензію для роботи на об'єктах СС3, ви повинні підтвердити раннє здійснення роботи на не менше, ніж трьох об'єктах класу СС2 або не менше, ніж на п'яти об'єктах СС1.

Розглянемо випадок, коли відсутній попередній досвід - в даній ситуації оформити БЛ можливо, якщо вийде оформити підтвердження дотримання кадрових, технологічних, а також організаційних вимог, які були прописані в ліцензійних умовах. Крім цього необхідно підтвердити досвід роботи фахівців, які працюють на підприємстві щодо попереднього місця роботи.

Раніше, щоб отримати БЛ, в першу чергу необхідно було отримати експертний висновок в Укрбудпроект.

Зараз же ця норма була анульована. Крім цього не стало можливості звернутися до територіальних органів Державної будівельної інспекції для отримання БЛ. В даний момент існує єдиний орган, який видає БЛ - йдеться мова про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України.

При цій інспекції була створена ліцензійна комісія, куди звертаються потенційні ліцензіати. Ті ліцензії, які видаються цим органом, дійсні в Україні по всій її території.

Отже, з чого варто почати, які ступені необхідно пройти для досягнення мети?

Крок перший. Збір документів, які необхідні для отримання БЛ.

По-перше, знадобляться три дні, протягом яких ДАБІ розглядатиме ті документи, які надійшли від особи заявника. Після цього вони будуть спрямовані до ліцензійної комісії, якщо не буде будь-яких зауважень щодо поданих документів.

Якщо ж будуть виявлені зауваження, буде винесено негативне рішення, а пакет документів залишається без розгляду. Негативне рішення може бути винесено тоді, коли пакет документів був поданий не в тому обсязі, який визначений заздалегідь.

Вам відмовляють і в тому випадку, коли хоча б в одному з документів присутній підпис особи, що не має на те повноважень.

Відмова трапиться і в тому випадку, якщо пакет документів оформили з порушеннями вимог, тобто склали його не в тій формі, що була встановлена ​​раніше і, якщо відсутні дані, які є обов'язковими.

Також вам можуть відмовити, коли заява була подана поза терміном відсутності в ЄДР тих відомостей про підприємство, які є обов'язковими або ви не вказали факт ліквідації підприємства.

Коли будуть усунені всі недоліки, про які буде повідомлено в рішенні, про знерухомлення заяви, пакет необхідно подати знову.

Ступінь друга передбачає отримання рішення щодо видачі БЛ. Протягом десяти робочих днів, після того як ліцензійна комісія отримує пакет документів, починається розгляд відповідностей з ліцензійними умовами, після чого слідує прийняття рішення про видачу БЛ.

Ліцензійна комісія має право не видати ліцензію, якщо були виявлені невідповідності з ліцензійними умовами. Чи були виявлені які-небудь недостовірності в тих даних, які були подані в документах.

Недостовірність передбачає невідповідності заявлених даних щодо фактичного стану. Недостовірність можна зафіксувати саме тоді, коли подавали заяву, в той час як заявник не буде нести відповідальність за ті факти, які не залежали від нього. 

Якщо було отримано відмову, то подача документів підприємством для оформлення БЛ, може здійснюватися не раніше, ніж після закінчення трьох місяців.

Третя щабель наближає до оформлення БЛ. Після того, як було прийнято рішення видати ліцензію, ГАСИ зобов'язаний згідно із законом опублікувати необхідні відомості безпосередньо в ЄДР. 

Відразу після цього підприємство можна називати ліцензованим. Як доказ придбання БЛ прийнято вважати відповідний запис в ЕР підприємств. Паперове підтвердження про отримання БЛ – це виписка з ЄДР.

По закінченню десяти днів після того, як було опубліковано рішення про отримання БЛ, ви зобов'язані сплатити державне мито, розмір якого становить один прожитковий мінімум.

Якщо ви цього не зробите, ліцензія буде анульована.

БЛ видається на термін у три роки, якщо ви оформляєте її вперше. Якщо ж необхідно буде продовжити будівельну ліцензію, термін її дії буде іншим – п'ять років.

Існують і інші методи отримання БЛ. Наприклад, за допомогою поштового кур'єра або відправивши з описом вкладень, а також можливо подати заявку онлайн, скориставшись порталом електронного сервісу.

Щоб подати документи на оформлення БЛ онлайн, необхідно зареєструватися на порталі, володіти електронними ключами ЕЦП, зробити скан копії всіх документів (про які ми писали раніше), заради того, щоб оформити ліцензію у форматі PDF.

Далі все буде здійснюватися згідно зі стандартною процедурою, яку передбачили виключно для заяв у паперовому вигляді. Правда, є одна істотна відмінність – тепер можливо здійснювати електронне листування з органом, що займається ліцензуванням.

Тепер поговоримо про документи, які знадобляться для подання в орган ліцензування. На розгляд заявником подається наступне:

  • заява про видачу БЛ;
  • необхідно вказати список тих робіт, які будуть здійснюватися в ході створення об'єктів архітектури;
  • не забувайте про зазначення відомостей, які інформують щодо складу працівників, їх кваліфікації, професійного рівня, технічно-виробничої бази, технологій виробництва, які присутні в системі контролю якості виконаної роботи, а також інформаційно-правового і нормативно-технічного забезпечення.

Заява має містити такі відомості про заявника (для юридичної особи): найменування особи, її місцезнаходження, ідентифікаційний код, банківські реквізити, номери телефонів, за якими можна з ним зв'язатися.

Якщо мова йде про фізичну особу-підприємця, то знадобиться вказати ПІБ, серія паспорта, дата, коли його видали та яким органом, ідентифікаційний код і звичайно ж банківські реквізити, не забувши вказати контакти, завдяки яким можна буде зв'язатися з заявником.

Тепер що стосується вартості БЛ. Щоб отримати БЛ, яка дозволить здійснювати будівництво, заявнику необхідно внести плату, розмір якої становить один прожитковий мінімум, що встановлений державою в той день, коли ліцензійний орган прийняв рішення видати БЛ.

Важливо знати про те, що протягом робочого процесу, можливим є внести зміни в саму ліцензію. Тим самим, розширивши перелік видів будівельної діяльності. Однак, це допустимо лише тоді, якщо нові види роботи можливо ліцензувати.

Ліцензіату необхідно звернутися в орган, який займається ліцензуванням. У його повноваження входить приймати рішення щодо внесення змін в перелік робіт, виконуваних ліцензіатом, а після затвердити вищеописані зміни.

Оформивши зміни в окремому додатку, робиться відмітка на бланку БЛ про ті зміни, які були внесені.

Вирішивши переоформити БЛ, ліцензіату необхідно для початку запустити переоформлення БЛ.

Але зробити це він зможе тільки в наступних випадках: змінилося ім'я підприємця або зміни зазнала назва юридичної особи, але тільки, якщо це ніяк не пов'язано з процесом реорганізації.

Також, запустити переоформлення можна, якщо підприємець змінив місце проживання або місцезнаходження юрособи змінилося. Під час десяти робочих днів після того, як виникли вищеописані обставини, ліцензіат зобов'язаний подати в орган ліцензування заяву, ліцензію (оригінал), довідку про внесення до ЄДР, яка була завірена нотаріально.

Орган ліцензування видає заявнику не тільки нову ліцензію, але і завірені ним ліцензії (копії) відповідно до кількості відокремлених структурних підрозділів. Ліцензія, яка зазнала переоформлення, буде дійсною у межах терміну дії БЛ, яку переоформили.

Якщо необхідно отримати дублікат БЛ, варто пам'ятати про підстави для його видачі. Це актуально, коли БЛ було пошкоджено або втрачено, навіть якщо мова йде про її додатки. Щоб отримати дублікат, заявнику, по-перше, необхідно розмістити в засобах масової інформації повідомлення, в якому буде йти мова про втрату БЛ.

По-друге, заявник повинен сплатити суму, що передбачена за видачу дубліката.

По-третє, подається в орган ліцензування заява. Після того, як заявник звернувся до органу ліцензування протягом десяти робочих днів, йому видають дублікат, а загублену або пошкоджену ліцензію визнають недійсною.

Поки у ліцензіата немає дубліката, він цілком може продовжувати свою діяльність, завдяки довідці, яку видає орган ліцензування. Довідка свідчить про намір ліцензіата отримати дублікат.

У яких випадках можна припинити дію БЛ або анулювати її зовсім?

Підставою для цього може послужити, наприклад, особисте прохання від ліцензіата. Чи відбулося скасування державної реєстрації ліцензіата.

Також це можливо, якщо ліцензіат-підприємець помер.

Призупинення дії БЛ або її анулювання можливо тоді, коли виявили недостовірну інформацію в тих документах, які слугували підставою видачі ліцензії або повторюється знову і знову порушення умов, вказаних при оформленні БЛ (мається на увазі – 2 рази за один рік).

Також призупинення або анулювання БЛ можливо тоді, коли ліцензіат не виконував рішення, висунуті органом ліцензування, коли ті вимагали усунути будь-які порушення по відношенню до тих умов, які були вказані в БЛ або вимог по відношенню до нормативно-правовим актів, коли ті є підставою для рішення для усунення подібних порушень.

Призупинити і анулювати БЛ можна і в наступних випадках:

  • на будівельному об'єкті сталася аварія, яка призвела до тяжких екологічних наслідків, загибелі людей і так далі;
  • ліцензіат передав БЛ, її копію іншій юридичній особі або фізичній особі, щоб той здійснював свою господарську діяльність;
  • ліцензіат більше не здатний забезпечити виконання умов, які передбачаються будівельною ліцензією;
  • ліцензіат відмовив у проведенні перевірки.

Після того як орган ліцензування прийняв рішення про анулювання БЛ, суб'єкт будівельної діяльності може скласти заяву про те, щоб йому видали нову ліцензію, правда, це можна здійснити лише через рік.

Але це не стосується того випадку, коли ліцензія анулювалась на прохання ліцензіата. Призупинити дію БЛ можна в тих випадках, коли були виявлені порушення умов з боку ліцензіата, до того ж їх не можна усунути в процесі будівельної діяльності або на будівельному об'єкті трапилася аварія, в результаті якої не було людських жертв і загрози для екології в цілому, - без якихось наслідків.