Эконом
от 4000 грн
Стандарт
от 8000 грн
Бизнес
от 12000 грн
Процедура ліквідації товариства з обмеженою відповідальністю встановлена безпосередньо його установчими документами та чинним законодавством України. І, в зв'язку з тим, що дане господарське товариство грунтується на майні всіх учасників, порядок його закриття має ряд особливостей.
Ліквідація підприємства проводиться в випадках рішення власників ТОВ, винесення судового рішення або рішення компетентного органу (Антимонопольного комітету);
Однак, не варто забувати, що крім закриття, ліквідувати ТОВ можна і шляхом реорганізації. І, незважаючи на те, що закон дає чіткі і прозорі інструкції порядку закриття підприємства, даний процес таїть в собі чимало сюрпризів. Тому розумно буде все ж звернутися за допомогою до досвідченого фахівця.
В цілому ліквідація ТОВ включає в себе 5 основних етапів.
Ухвалення єдиного рішення про припинення діяльності
На зборах засновників при наявності кворуму, більшістю від присутніх на зборах засновників приймається рішення про ліквідацію товариства з обмеженою відповідальністю. При цьому директор ТОВ передає свої повноваження ліквідаційної комісії - керівному органу на всьому протязі ліквідпроцедури.
Передача документів державному реєстратору
Папери, з описом і за наявності підтвердних фактів про особу та повноваження заявника документів, подаються будь-кому держреєстратору. Дана процедура не передбачає сплати будь-яких зборів. Після того до єдиного держреєстру вносяться відомості про рішення власників, про нього дізнаються органи фіскальної служби, Пенсійного Фонду і т.п.
Отже, щоб ліквідувати підприємство в Україні вам знадобляться наступні документи:
1) рішення учасників / засновників / уповноваженого органу про намір ліквідувати ТОВ - до початку ліквідпроцедури;
2) заповнена за зразком реєстраційна картка;
3) довідки з фіскальної служби і Пенсійного Фонду про відсутність непогашених зобов'язань у підприємства що закривається;
4) довідка з державного архіву про прийняття підлягає тривалому зберіганню пакета документів.
Останні три пункти відносяться до завершальної частини процедури і подаються реєстратору, перед внесенням до єдиного держреєстру запису про ліквідацію ТОВ.
Публікація в ЗМІ і розрахунки за зобов'язаннями
У спецвиданнях держреєстратор публікує відомості про Ваше рішення ліквідувати ТОВ. З цього дня у всіх кредиторів є всього 2 місяці, щоб нагадати Вам про борги і заявити матеріальні претензії.
Зняття ТОВ з обліку в податковій службі та ПФУ
Як правило, даний етап йде паралельно з попереднім і включає в себе позачергові перевірки підприємства з боку зазначених органів. Спрямовані вони на перевірку правильності зарплатних і податкових відрахувань до бюджету. Подібні ревізії можуть істотно уповільнити процедуру закриття ТОВ, адже пенсійний фонд зобов'язаний провести перевірку відрахувань за весь термін існування трудових відносин, а податкова буде звіряти відрахування, зроблені Вами за останні три роки.
Фактична ліквідація підприємства
Якщо всі перевірки пройдені, звіти здані і голова ліквідкомісії подає держреєстратору всі документи, що свідчать про успішне завершення процедури, до єдиного держреєстру вноситься запис про припинення діяльності товариства. Саме з цього часу підприємство вважається ліквідованим.
Терміни ліквідаційної процедури
Для тих бізнесменів, які вирішили самостійно закривати своє підприємство, нагадаємо, що в ЄДР записи повинні вноситися в такі строки:
- про рішення назавжди припинити госпдіяльність суспільства - одномоментно з отриманням рішення засновників;
- про обрання ліквідкомісії - одномоментно з отриманням рішення засновників;
- інформування держорганів про повідомленні в ЗМІ про припинення діяльності ТОВ і терміни прийняття вимог кредиторів - не пізніше 3-х робочих днів, з моменту подачі реєстратору рішення засновників про ліквідацію компанії;
- податкова і пенсійний фонд протягом 10 днів після публікації сповіщають держреєстратора про наміри провести позапланові перевірки;
- згідно із законом ліквідація ТОВ не може проходити менше 2 місяців з дня публікації про рішення припинити господарську діяльність;
- запис в держреєстрі про завершення процедури ліквідації вноситься реєстратором після отримання всіх необхідних відомостей протягом 1 дня;
- повідомлення про те, що діяльність ТОВ офіційно припинена представник підприємства вправі отримати на наступний день після внесення відповідного запису до ЄДР.
Практика показує, що найбільших складнощів і тимчасових витрат потрібно для проведення перевірок податковим органами. Зокрема мова йде про призначення дати цих перевірок. Деяким підприємцям доводилося чекати більше року. Саме тому, варто вибірково віднестися до кандидатури ліквідатора: адже не кожен юрист може заручитися участю в справі в настільки розтягнутому тимчасово проміжку.
Альтернативою ліквідації за рішенням власників може стати "експрес-ліквідація".