03150, Україна, місто Київ

вул. Казимира Малевича, 86 П, офіс 211

profit.consul@gmail.com
firmprofit-consul
+38 (068) 958 56 23
+38 (044) 303 92 29
Показати меню
ОСКАРЖЕННЯ ПОДАТКОВИХ РІШЕНЬ

З прийняттям Податкового кодексу України придбала свій існуючий вид і процедура оскарження податкових повідомлень-рішень (ППР).  Податкові повідомлення-рішення виносяться на підставі акта про проведення податкової перевірки.

 Хто хоч раз стикався з податковими перевірками знає, що таке акти про проведення перевірок і з якими порушеннями чинного законодавства можна зіткнутися.  І ось на підставі таких, найчастіше незаконних актів, і виносяться податкові повідомлення-рішення.

 Починати оскарження податкових повідомлень-рішень або ж погодитися з викладеними в них даними і заплатити величезні суми до державного бюджету, особиста справа кожного. Однак, кожному підприємцю необхідно знати процедуру оскарження, щоб вирішити чи варто боротися за свої порушені права.

 Оскарження податкових рішень можливо як в адміністративному порядку, так і в судовому.  При цьому необов'язково дотримуватися обох процедур. Ви можете вибрати для себе якусь окрему процедуру, або ж пройти обидві, вирішувати Вам.  Але вирішувати потрібно швидко. Всього 10 календарних днів з моменту отримання ППР дається для оскарження, після чого, якщо Ви вирішили не оскаржувати податкові повідомлення-рішення або ж зробили це із запізненням, податкове зобов'язання вважатиметься узгодженим і Вам доведеться його оплатити. Якщо ж Ви вирішили провести оскарження, але не встигли подати скаргу в 10-денний термін, Ви можете просити про відновлення термінів на оскарження, але для цього Вам доведеться вказати серйозну причину пропуску. До таких причин можна віднести: знаходження за межами України, в місцях позбавлення волі, в зв'язку з обмеженням можливості пересування, в т.ч.  по форс-мажорним обставинам, підтвердженим відповідним документом, в зв'язку з знаходженням на лікуванні і т.п.

 Важливо, що ППР буде вважатися врученим, якщо воно буде передано особисто відповідальній особі підприємства під розпис або надіслано листом з повідомленням про вручення.

 Процедура адміністративного оскарження податкових повідомлень-рішень полягає в поданні скарги про скасування ППР як неправомірного і незаконного.  Подавати скаргу необхідно податковій вищого рівня. 20 днів дається податковій інспекції для прийняття рішення про задоволення скарги або ж відмову в задоволенні. В окремих випадках, хоча на практиці майже поголовно, термін розгляду скарги може бути продовжений ще на 60 днів. Малоймовірно задоволення Вашої скарги на цьому етапі, тому Вас чекає подача скарги до Державної фіскальної служби України, рішення якої і покладе край адміністративному порядку оскарження податкових повідомлень-рішень.Термін розгляду скарги Державною фіскальною службою такий же, як і описано вище. За підсумками розгляду Вашої скарги в 90% випадків виноситься відмова в її задоволенні, і лише небагатьом щасливчикам вдається довести свою правоту на даному етапі і домогтися скасування податкових повідомлень-рішень.

 Одночасно з подачею скарги до вищої податкової інспекції, копію такої скарги потрібно також подати до податкової інспекції, яка винесла податкове повідомлення-рішення.  Інакше, враховуючи складну систему обміну документами між нашими контролюючими органами, до моменту, поки вищестояща податкова інспекція зажадає матеріали по проведенню перевірки, Вам вже може бути вислана податкова вимога про оплату.

 Тому в разі подання скарги важливо вкластися у встановлений термін, оскільки подача скарги зупиняє нарахування податкового зобов'язання на весь період розгляду скарги.

 Якщо ж податкова інспекція не дасть в 20-денний термін відповідь на скаргу або не надішле повідомлення про продовження строків розгляду скарги, то така скарга буде вважатися задоволеною, а ППР будуть вважатися скасованими.

 На практиці таке зустрічається дуже рідко, а значить Вас, як платника податків, чекає судовий порядок оскарження податкових повідомлень-рішень.Якщо перед зверненням до суду, Ви проходили адміністративну процедуру оскарження, то у Вас є місяць з моменту отримання відповіді податкової інспекції про відмову в задоволенні скарги для звернення з позовом до суду про визнання НУР неправомірним і їх скасування.  Подати позовну заяву в суд Ви можете і не чекаючи рішення податкової інспекції по Вашій скарзі. Звертаючись для оскарження до суду готуйтеся до того, що однією інстанцією справа не закінчиться, адже так чи інакше рішення суду не задовольнить одну зі сторін. Ухвалення змін до Закону України «Про судовий збір» трошки остудило запал податкової інспекції судитиметься по кожній, навіть свідомо програшній справі, до кінця, адже тепер податкова інспекція не має звільнення від сплати судового збору.  Але в той же час ці ж зміни ускладнили життя платникам податків, тому що тепер вони позбавлені можливості сплати судового збору за пільговою ставкою і змушені платити всю суму судового збору відразу, а з огляду на любов наших податкових інспекторів до нарахування величезних сум в повідомленнях-рішеннях, процедура судового оскарження податкових повідомлень-рішень може стати просто непідйомною.

 Але не варто впадати у відчай, адже свою правоту можна довести і в суді першої інстанції, головне вчасно звернутися до фахівців з податкового права.

 Якщо Ви думаєте яку процедуру краще вибрати, адміністративну чи судову, оцінюючи всі «за» і «проти», то краще за все займатися оскарженням податкових повідомлень-рішень в комплексі, адже поки буде йти адміністративне оскарження у Вас буде достатньо часу для підготовки оскарження в судовому  порядку.