03150, Україна, місто Київ

вул. Казимира Малевича, 86 П, офіс 211

profit.consul@gmail.com
firmprofit-consul
+38 (068) 958 56 23
+38 (044) 303 92 29
Показати меню
Банкрутство фізичної особи

БАНКРУТСТВО ФІЗИЧНОЇ ОСОБИ

 

Ухвалення Кодексу України з процедури банкрутства (далі - Кодекс) багато в чому змінило всю сферу банкрутства в Україні. Зокрема, завдяки прийняттю Кодексу виник новий вид банкрутства, а саме – банкрутство фізичної особи. В діючому раніше Законі України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» також був присутній розділ, який стосувався фізичних осіб. Однак, якщо раніше банкрутство було актуальним виключно щодо фізичних осіб-підприємців, то відтепер і звичайним людям стала доступною така можливість.

Впроваджуючи норми про банкрутство фізичних осіб в наше законодавство, Верховна Ради України в першу чергу спиралася на досвід інших країн, де така процедура існує вже тривалий час і неодноразово доводила, що в деяких випадках банкрутство фізичних осіб буде набагато більш корисним і ефективним як для самих боржників, так і для їх кредиторів.

Спираючись на досвід нашої команди в сфері банкрутства, ми можемо стверджувати, що процедура банкрутства фізичних осіб (хоч вона поки ще не обросла такою великою практикою, як банкрутство юридичних осіб) з часом стане дуже ефективним інструментом, що дозволить легально вирішити проблему з борговими зобов'язаннями перед кредиторами .

Що собою являє таке банкрутство?

В першу чергу потрібно звернути увагу на підстави для відкриття процедури банкрутства.

Тому – не будь-який борг в змозі  назвати боржника банкрутом. Це важливо розуміти для того, щоб вже на початковому етапі оцінити перспективу визнання банкрутом.

Для того, щоб банкрутство фізичної особи могло бути ініційовано, достатньо хоча б однієї з таких умов:

- Розмір прострочених зобов'язань повинен бути не менше 30 мінімальних заробітних плат, при цьому важливо пам'ятати, що розмір боргу повинен визначатись на момент, коли заява про банкрутство подається в суд.

- Якщо Ви, як боржник, припинили виплати за своїми зобов'язаннями (наприклад, по кредиту) більш ніж на 2 місяці і в розмірі не менш ніж 50% від місячного платежу. Дана умова може підійти багатьом, у кого є боргові зобов'язання перед банками.

- Якщо у відкритому виконавчому провадженні виконавець приймає постанову, коли стягнення не може бути виконано через те, що у боржника немає фізичного майна в наявності. Дана умова дозволить боржнику уникнути ситуації, коли в зв'язку з відсутністю у нього майна, кредитор безперервно б подавав нову заяву до виконавчої служби. В наслідок чого у боржника постійно були б заарештовані рахунки, виникали б обмеження у можливості виїжджати за кордон тощо.

- Загроза неплатоспроможності. Під даною умовою мається на увазі, коли є інші докази, які дозволяють припустити, що в найближчому майбутньому у боржника може виникнути ситуація, коли він не зможе виконувати свої зобов'язання.

Іншим нюансом, на який варто звернути увагу при зверненні із заявою до суду, є те, що подати таку заяву може тільки сам боржник. Його кредитори не можуть ініціювати банкрутство.

До заяви про банкрутство Кодексом встановлено ряд вимог, а також є перелік документів, які потрібно додати до заяви, щоб суд відкрив провадження.

Додатково необхідно вказати наступне:

- чи є боржник фізичною особою-підприємцем (це напряму впливає на розгляд заяви по даній процедурі);

- обов'язково потрібно надати перелік всього наявного майна, включаючи те, яке знаходиться в заставі;

- декларацію про майновий стан;

- відомості про роботодавця;

- план реструктуризації боргів;

- докази авансування суми винагороди арбітражному керуючому за три місяці.

Повний перелік вимог до заяви вказаний у ст. 116 Кодексу.

Якщо всі необхідні документи зібрані, заяву можна подавати в суд. На першому етапі суд оцінює подані документи і приймає рішення про відкриття провадження або про відмову в його відкритті.

При позитивному рішенні суд виносить ухвалу про відкриття провадження, призначає арбітражного керуючого, вводить мораторій на задоволення вимог кредиторів, а також встановлює термін процедури реструктуризації боргів.

Відкриття провадження дозволяє всім кредиторам боржника, навіть тим, у яких ще не настав термін виконання зобов'язань, озвучити свої вимоги до боржника.

Арбітражний керуючий розглядає кожну вимогу кредитора на предмет її обґрунтованості та в підсумку подає суду інформацію про кредиторів і розміри їх вимог.

Арбітражні керуючі, які працюють в нашій команді, мають величезний досвід, який дозволяє провести всю процедуру в максимально швидкий термін.

Після того, як реєстр кредиторів затверджений, проводяться збори кредиторів, які і будуть в подальшому приймати всі важливі рішення, в тому числі, про відновлення платоспроможності боржника або перехід до ліквідаційної процедури.

Однак перш ніж переходити до ліквідаційної процедури, необхідно, щоб план реструктуризації, який був затверджений, було виконано, або якщо виконати його не вдалося, то потрібно навести докази його невиконання.

Не всі зобов'язання підлягають реструктуризації. Таким чином не можна реструктурувати борги з аліментів, по шкоді, заподіяній здоров'ю, по оплаті єдиного соціального внеску та інших обов'язкових платежів із соціального страхування.

Якщо план реструктуризації не дав результату, відкривається ліквідаційна процедура, а сам боржник визнається банкрутом.

Після визнання боржника банкрутом все його майно, яке було виявлено арбітражним керуючим або ж було зазначено самим боржником, слід буде реалізувати.

Суми, отримані від реалізації майна боржника, йдуть на погашення вимог кредиторів.

Всього існує три черги вимог. Кожна наступна черга задовольняється після того, як були задоволені вимоги з попередньої черги.

Вимоги кредиторів, що не були задоволені в рамках ліквідаційної процедури, вважаються погашеними, і в подальшому такі кредитори не зможуть знову заявити по ним до боржника.

Процедура банкрутства боржника має ряд наслідків:

1. Протягом 5 років після закриття провадження така фізична особа не зможе повторно звернутися із заявою до суду.

2. Протягом 5 років після закриття провадження перед укладенням договорів позики, кредитних договорів, договору поруки або застави, фізична особа, яка була визнана банкрутом, зобов'язана повідомляти про це.

3. Протягом 3 років подібна фізична особа не матиме бездоганну ділову репутацію.

Підводячи підсумки, потрібно ще раз звернути увагу на нижченаведені умови:

1. Процедура банкрутства фізичної особи – це не швидко і не як у фільмах, коли за одне-два засідання все вирішується досконало.

2. Боржник повинен володіти певними фінансовими можливостями, так як потрібно буде заплатити судовий збір за подачу заяви, а також внести аванс на винагороду арбітражному керуючому.

3. Визнання боржника банкрутом несе певні наслідки.

Тим не менш боятися банкрутства не варто. Зі спеціалістами нашої компанії Ви зможете максимально швидко і законно позбутися боргів перед кредиторами.