03150, Україна, місто Київ

вул. Казимира Малевича, 86 П, офіс 211

profit.consul@gmail.com
firmprofit-consul
+38 (068) 958 56 23
+38 (044) 303 92 29
Показати меню
Реєстрація авторського права

Реєстрація авторського права

Коли мова йде про набір суб'єктивних виключних прав, завдяки яким автор цифрових, художніх, літературних,наукових робіт може охороняти, захищати і навіть отримувати винагороду за свою діяльність, собою створене – тоді ми маємо справу з авторським правом. Важливо пам'ятати і про саме поняття - автор.

Автором називають фізичну особу, яка завдяки своїй діяльності створила твір, витвір, роботу.

Кожному автору слід знати про те, що створивши власне творіння, необхідно відразу ж зареєструвати авторське право на нього.

Подібні дії допомагають запобігти подальше його несанкціоноване використання третіми особами.

Отримавши на руки свідоцтво про реєстрацію авторських прав, ви автоматично захищаєте себе і свою працю недоторканністю на використання його сторонніми.

Тим самим, підтвердивши документально право на інтелектуальну власність, у вас з'явиться право оскаржувати несанкціоноване використання результату власної праці або отримати винагороду, якщо твір використовується легально.

Реєструючи авторське право, ви отримуєте офіційний охоронний документ, який видається від імені держави, а саме – Департаментом інтелектуальної власності при Міністерстві економічного розвитку і торгівлі України.

Отримання свідоцтва про реєстрацію авторських прав дарує вам наступні переваги:

  • можливим буде внести свій твір у статутний капітал компанії;
  • захист авторських прав буде поширюватися не тільки на територію України, але і за її межі;
  • буде можливим укладення ліцензійних договорів;
  • ваші авторські права будуть оформлені юридично, а тому доводити факт авторства не потрібно;
  • буде можливим отримання матеріальної винагороди за використання Вами створеного твору.

До об'єктів авторського права належать:

  • бази даних;
  • комп'ютерні програми;
  • писемні, літературні твори, які відносяться більше до белетристиці, публіцистиці, до книг, брошур, статей наукової, технічної спрямованості;
  • твори музичного напрямку незалежно з текстом або без;
  • музично-драматичні або драматичні твори, пантоміми, хореографічні та інші роботи, що були створені для показу на сцені, їх постановки;
  • твори, що відносяться до образотворчого мистецтва;
  • твори аудіовізуального характеру;
  • твори із сфер архітектури, садового та паркового мистецтва, містобудування;
  • фотографічні роботи;
  • роботи зі сфери прикладного мистецтва;
  • плани, ескізи, креслення, ілюстрації, карти, пластичні твори, що відносяться до географії, топографії, геології, техніці, архітектурі та іншої діяльності подібних сфер;
  • обробка фольклору, сценічні обробки творів, які можуть бути придатними для сценічного показу;
  • різноманітні збірники творів, обробок фольклору, збірники звичайних даних, енциклопедії та інші твори, які були складені за умови, що їх можна назвати результатом творчого процесу, творчої роботи;
  • тексти перекладів;
  • будь-які інші твори, створені людиною, працю якого, без сумніву, можна назвати авторською, унікальною.

До об'єктів авторського права не належать:

  • розклади руху транспорту, розклад теле - і радіопередач, бази даних, наприклад, телефонні довідники та інші роботи, яким важко присвоїти критерій оригінальності;
  • фольклор (народна творчість);
  • новинні повідомлення, офіційні переклади, факти, які відносяться до звичайної прес-інформації;
  • теорії, методи, принципи, ідеї, процеси, способи, концепції, відкриття, навіть якщо при них є описи, пояснення, ілюстрації;
  • акти, створені органами державної влади або органами місцевого самоврядування;
  • державна символіка України, емблеми, грошові знаки, які були затверджені органами державної влади.

Авторські права відомі у двох видах:

а) Майнові, які можуть відчужуватися і передаватися у тимчасове користування. Дійсні протягом життя автора і ще сімдесят років після його смерті. Майнове право поширюється на використання твору або на дозвіл або заборону використання твору іншими особами.

б) Немайнові (вони охороняються без будь-яких термінів). Дане право дозволяє пред'являти вимогу про визнання свого авторства за допомогою зазначення належним чином імені автора твору на примірниках та інших видах подачі в момент публічного використання. Даний вид авторського права дозволяє заборонити в момент публічного використання самого твору згадувати своє ім'я, якщо автор твору побажав залишатися анонімом. Немайновий вид авторського права дозволяє вибрати псевдонім, зазначати його і вимагати його вказувати на творах в момент будь-якого публічного використання. Використовуючи даний вид авторського права, представляється можливим вимагати збереження цілісності твору і контролювати будь-яке спотворення, будь-яке інше посягання на твір, що може зашкодити і негативно позначитися на репутації самого автора.

Що стосується порядку реєстрації авторського права, зрозуміло, все починається з підготовки, яка включає в себе консультацію, формування пакету документів. Далі слід подати документи у Державний департамент інтелектуальної власності, після приймається рішення про реєстрацію авторського права. Якщо прийняття рішення відбулося, видається Свідоцтво, що передбачає внесення відомостей про видачу свідоцтва до реєстру. Далі йдуть двічі на місяць публікації відомостей про реєстрацію авторського права. Після отримання Свідоцтва про реєстрацію авторського права слідує реєстрація у митному реєстрі об'єктів права інтелектуальної власності (у даній реєстрації може бути термін у півроку та на рік). 

Щоб отримати свідоцтво, необхідні наступні документи:

Заява про реєстрацію авторського права. Ви подаєте оригінал, який перед цим має бути завірений підписом заявника (коли заявник є фізичною особою) або оригінал, що завіряється підписом безпосередньо директором, а також печаткою компанії. Це відбувається, якщо заявник є юридичною особою.

Інформація про заявника. Якщо це юридична особа, необхідно надати назву та код за ЄДРПОУ юридичної особи. У випадку з фізичною особою – зазначаються дата народження, телефон та місце проживання.

Інформація про об'єкт інтелектуальної власності. В даному випадку прописується дата завершення роботи над об'єктом і відомості про публікації об'єкта, а також документи, що підтверджують це.

Примірник твору у матеріальній формі. Як правило, приймається робота на папері формату А4, USB-флеш-накопичувачі, диску і так далі.

Примірник авторського договору. Надають оригінал, що свідчить про передачу або відчуження майнових прав або прав, які надаються для використання даного твору. 

Документ, яким підтверджується перехід майнових прав автора у спадок. Якщо це подається у вигляді заяви, то воно пишеться від імені спадкоємця.

Довіреність, яка знадобиться для здійснення представницьких функцій на ім'я юристів нашої компанії. У цьому випадку необхідний оригінал з підписом, який був завірений у нотаріуса, якщо заявник є фізичною особою. Якщо ж заявник – юридична особа, цей документ має бути завірений підписом, а також печаткою директора.

Заява щодо реєстрації авторського права в митному реєстрі об'єктів ІВ. Надається оригінал, до нього необхідно додати докладний опис об'єкта авторського права, а також товарів, що містять його – для митного органу це дозволить здійснити ідентифікацію.

У будь-якому випадку, стикаючись з реєстрацією авторського права, необхідно взяти до уваги всі дрібниці і нюанси, не упустити жодної деталі, якими напевно можуть скористатися шахраї. А тому - настійно рекомендуємо Вам, перед тим як запустити цей процес, проконсультуйтеся з юристами, з фахівцями юридичної компанії з багаторічним досвідом і чудовою репутацією, якою є юридична компанія «Профіт-Консул».