03150, Україна, місто Київ

вул. Казимира Малевича, 86 П, офіс 211

profit.consul@gmail.com
firmprofit-consul
+38 (068) 958 56 23
+38 (044) 303 92 29
Показати меню
СУПРОВІД ПОДАТКОВИХ ПЕРЕВІРОК

 З розвитком підприємницької діяльності в Україні в життя кожного підприємця увійшло таке поняття як податкові перевірки.  На жаль, дуже часто, податкові перевірки проводяться без підстав або ж з порушенням податкового законодавства.

 Без чіткого розуміння податкового законодавства проведення податкової перевірки для Вашого підприємства може обернутися суттєвими проблемами.  Адже найчастіше співробітники податкової інспекції користуються юридичною безграмотністю підприємців і проводять свої перевірки без будь-яких підстав або ж з порушенням вимог законодавства, наприклад затягують терміни проведення перевірки або ж вимагають документи, які не мають права вимагати. На жаль, з прийняттям Податкового кодексу України ситуація з податковими перевірками не тільки не покращилася, а зовсім навпаки.  Податкові перевірки за Податковим кодексом України можна розділити на планові і позапланові, виїзні та невиїзні, документальні та камеральні. Однак всі можна об'єднати під одним спільним знаменником - масові порушення з боку податкової інспекції. Часто в гонитві за планом по «наповнюваності» бюджету співробітники податкової інспекції самі порушують податкове законодавство, адже в більшості випадків, якщо платнику податків і вдасться довести свою правоту, податківці не несуть ніякої відповідальності. Саме тому важливо мати в штаті підприємства юриста або заручитися підтримкою сторонніх фахівців з податкового права, які можуть супроводжувати проведення перевірки від початку і до кінця, що дозволить пережити податкові перевірки у Вашому підприємстві максимально безболісно.

 Супровід податкових перевірок складається з безлічі етапів, адже податкові перевірки це не тільки безпосередньо дії податкової інспекції під час перевірки, але так само і дії платника податків з підготовки до проведення перевірки.

 Так, супровід податкових перевірок можна розділити на наступні етапи:

  1. Проведення бухгалтерського, фінансового та юридичного аудиту підприємства з метою виявлення невідповідності документації підприємства нормам законодавства та приведення їх у порядок;

  1. Виявлення потенційних ризиків, в т.ч.  можливого визнання договорів недійсними або фіктивними, до того, як до Вас на підприємство завітає податкова інспекція.

  1. Після того, як Вам вручать наказ про проведення перевірки, необхідно вжити заходів з підготовки до такої перевірки.  В першу чергу слід перевірити законність винесення наказу про проведення перевірки, адже часто в ньому вказані лише формальні норми Податкового кодексу України, які регулюють право податкової інспекції проводити перевірки, але не вказуються реальні причини проведення перевірки, як того вимагає законодавство. Крім того, не варто забувати, що до кінця 2016 року діє мораторій на проведення податкових перевірок та перелік випадків, коли перевірки дозволені. Так Ваше підприємство можуть перевірити, якщо на те є спеціальний дозвіл Кабінету міністрів України, річний оборот Вашого підприємства перевищує 20 млн. грн, з дозволу суду. Тому, якщо після прийняття наказу про проведення перевірки та його аналізу, Ви виявите, що наказ не відповідає нормам податкового законодавства, Ви має повне право оскаржити такий наказ в суді і не допускати податківців до проведення перевірки.

  1. Крім того дії з підготовки до податкової перевірки включають збір витребуваних документів або ж складання грамотної відмови в їх наданні.

  1. Безпосереднє супровід податкової перевірки, який полягає в присутності юриста на підприємстві під час проведення перевірки, якщо перевірка виїзна, або ж участь юриста в проведенні перевірки в будівлі податкової інспекції, якщо перевірка невиїзна.  Присутність юриста з податкового права ключовий момент при супроводі податкових перевірок. Адже співробітники податкової інспекції, користуючись тим, що Ви можете не розбиратися в нетрях податкового законодавства, можуть спробувати залякати Вас або іншим чином ввести Вас в оману і таким чином домогтися своєї головної мети - наповнення бюджету, нехай навіть і не законними діями, тому що  для них головне виконати план, а не дотримуватись законності.

 За підсумками проведення податкової перевірки має бути проведена розробка правової стратегії захисту інтересів підприємства, а також розробка інструкцій для співробітників підприємства на випадок майбутніх перевірок.

 Оскарження дій податкової інспекції включає оскарження в адміністративному порядку до вищої податкової інспекції, так і в судовому порядку.  Оскарження дій податкової інспекції в адміністративному порядку на практиці рідко, коли приносить користь, однак дозволяє виграти час для більш ретельної підготовки до оскарження в судовому порядку.

 У разі отримання наказу про проведення податкової перевірки треба поставитися до цього з усією серйозністю і зверніться за допомогою до фахівців.  Витрати на супровід податкових перевірок фахівцями не будуть і близько стояти у порівнянні з тим, що Ви можете втратити, якщо будете відноситися до питання податкових перевірок халатно.